توده – جرم تصویر نیویورک اخبار علمی و آموزشی

توده – جرم: تصویر نیویورک اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازدهی بورس دورقمی شد

روز گذشته معاملات سهام در محدوده منفی شروع شد و شاخص بورس تا حدود ۱۰۰ واحد نیز کم کردن یافت؛ ولی در ادامه قدرت تقاضا به استراحت سهام وقت نداد. به این ترتیب، مجد

بازدهی بورس دورقمی شد

بازدهی بورس دورقمی شد

عبارات مهم : بازار

روز گذشته معاملات سهام در محدوده منفی شروع شد و شاخص بورس تا حدود ۱۰۰ واحد نیز کم کردن یافت؛ ولی در ادامه قدرت تقاضا به استراحت سهام وقت نداد. به این ترتیب، مجددا تشکیل صف های خرید در نمادهای بزرگ تر بورسی موجب شد نماگر این بازار ۱۹۷۱ واحد دیگر افزایش کند. این دهمین کانال شکنی بورس در چهار روز اخیر است که توانست بازدهی سهام از ابتدای سال را به ۶/ ۱۰ درصد برساند. توصیه قابل توجه معاملات دیروز، توقف بعضی نمادها به علت جهش ۲۰ درصدی قیمت آنها در کمتر از پنج روز بود که موجب محدود شدن معاملات و رشد شاخص شد.

بازار سهام به لطف استمرار تقاضای قدرتمند جهت سهام دو گام دیگر در مسیر صعودی برداشت. شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در ادامه رکوردشکنی های پیاپی خود، در آخر معاملات دیروز جهش بیش از یک هزار و ۹۷۱ واحدی را ثبت کرد و جهت نخستین بار وارد کانال ۱۰۶ هزار واحدی شد. ورود نقدینگی تازه نفس که از هفته گذشته رشد قابل ملاحظه ارزش معاملات را رقم زده است موجب استمرار رونق معاملاتی و در نتیجه، رشد دلچسب قیمت سهام جهت چهارمین روز متوالی شد.

بازدهی بورس دورقمی شد

هر چند که در مقایسه با روزهای گذشته از شدت تقاضا و در نتیجه شکل گیری پدیده صف نشینی کاسته شد، ولی آخر به لطف حمایت بزرگان فلزی و معدنی رکورد جهش های صعودی شاخص پابرجا ماند تا در چهار روز کاری جهش ۱۰ کانالی جهت دماسنج بازار ثبت شود. معاملات دیروز با افت نسبی قیمت سهام شروع شد ولی در ادامه بار دیگر قدرت نقدینگی قیمت سهام را بار دیگر بر مسیر صعودی قرار داد. معاملات روز گذشته در حالی آخر یافت که تعداد زیادی از نمادها به علت نوسان ۲۰ درصدی قیمت طی ۵ روز متوالی از سوی ناظر بازار متوقف شدند و در نتیجه شاخص کل جهت ساعاتی از ادامه حرکت در مسیر صعودی بازماند. با این حال، بازگشایی سهام ملی مس راه را جهت ورود شاخص کل به مدار ۱۰۶ هزار واحدی هموار کرد.

رفت و برگشت شاخص
چنان که انتظار می رفت داد و ستدهای دیروز با افت محدود قیمت در بعضی سهام بزرگ بازار شروع شد. در واقع، ضعف تقاضا در ابتدای معاملات روز گذشته و همچنین فشار عرضه جهت شناسایی سود دست به دست هم دادند تا دماسنج بازار جهت لحظاتی در محدوده منفی قرار بگیرد.

اما این روند پایدار نبود و دماسنج بازار با حضور پررنگ سهامداران حقوقی و در ادامه با تقویت تقاضا از سوی حقیقی ها وارد مدار صعودی شد و این امر همچون روزهای گذشته به لطف رشد قیمت سهام در گروه های سه گانه فلزی، معدنی و پتروشیمی رقم خورد. «دنیای اقتصاد» در گزارش روز گذشته خود نیز به عقب نشینی متقاصیان در سمت خرید اشاره کرده بود که معمولا بعد از رشد فزاینده و پی درپی قیمت ها و به دنبال انتظار جهت شدت یافتن شناسایی سود از سوی سهامداران روی می دهد و امری کاملا منطقی هست. اصلاح یا استراحت قیمتی بعد از یک رالی پرشتاب به عنوان شاخصه ذاتی بازارهای مالی تلقی می شود و از پویایی فعالان در دو سوی عرضه و تقاضا حکایت دارد.

روز گذشته معاملات سهام در محدوده منفی شروع شد و شاخص بورس تا حدود ۱۰۰ واحد نیز کم کردن یافت؛ ولی در ادامه قدرت تقاضا به استراحت سهام وقت نداد. به این ترتیب، مجد

به طور کلی، آنچه در این اوضاع رخ می دهد برداشت متفاوت از ریسک حاکم بر سهام و بازده مورد انتظار در جدال همیشگی عرضه و تقاضا هست. به این ترتیب، آنان که در چنین شرایطی اقدام به فروش سهام خود می کنند وزن بیشتری به ریسک های احتمالی می دهند و کسانی که در سمت خرید قرار می گیرند سهام را همچنان ارزنده می دانند. تلاقی این نگاه ها در نهایت قیمت سهام را مشخص می کند. بنابراین گرچه در ابتدای معاملات دیروز قیمت سهام از بزرگان بازار افت محدودی را تجربه کرد، ولی توصیه جالب توجه این است که جریان معاملات بر خلاف انتظار بسیاری از فعالان بازار، خیلی سریع با چرخش مواجه شد و در جدال سنگین بین عرضه و تقاضا، شاهد غلبه نیروها در سمت خرید و بازگشت دماسنج بازار به مدار صعودی بودیم. در گزارش پیشین به این امر اشاره شد که رشد قیمت با اعتبار ارزش بالای معاملات سهام نشانه ای از قدرت نقدینگی جهت استمرار بخشیدن به حرکت قیمت هاست.

در تایید این عنوان می توان به عوامل بنیادی حمایت کننده از ارزش سهام اشاره کرد. در این میان، کم کردن قابل ملاحظه ارزش ریال در ماه های اخیر به عنوان یکی از محرک های بنیادی تقاضای سهام ارزیابی می شود. در این شرایط، تقاضای سهام از دو ناحیه تحت تاثیر قرار می گیرد. از یکسو، افت ارزش ریال یا به تعبیر دیگر زیاد کردن قیمت ارز به معنای تقویت درآمد اسمی بخش عمده ای از بنگاه های صادراتی و ارزآور بازار هست. به این ترتیب، تاثیر مستقیم رشد قیمت دلار محرک قیمت هاست. از سوی دیگر جهت محاسبه ارزش ذاتی شرکت در چنین شرایطی باید آن را با زیاد کردن قیمت ارز تعدیل کرد که معنای دیگر آن، تقاضا بر اساس ارزش جایگزینی سهام است.

علاوه بر این دو عامل، رسیدن قیمت ها در بازار ارز و سکه به سقف مقاومتی و همچنین حجم انبوه نقدینگی در کل اقتصاد که در حال تخلیه در بازارهای متفاوت است به عنوان محرک ها کلان بر روند صعودی قیمت ها اثرگذار شده است هست. در این میان عزم دولت و مدیران اقتصادی کشور جهت هدایت نقدینگی به سمت سهام نیز این امید را میان فعالان بازار تقویت کرده است که تصمیم گیری های آتی مطابق میل بورس انجام شود.

وقفه معاملاتی در حلقه توقف ها
در حالی که تقویت قابل توجه تقاضا قیمت ها را وارد مدار صعودی کرد بعضی نمادهای یکه تاز متوقف شدند و در نتیجه شاخص کل جهت ساعاتی از ادامه حرکت در مسیر صعودی بازماند. توقف این دسته از نمادها را باید در آخرین اصلاحات صورت گرفته در دستورالعمل های اجرایی معاملات جست وجو کرد. در دی ماه سال گذشته، در جهت زیاد کردن شفافیت اطلاعاتی ناشران و اصلاح نقدشوندگی اوراق بهادار، دستورالعمل مرتبط با معاملات از سوی شرکت بورس و اوراق بهادار اصلاح شد و در همان وقت به مرحله اجرا در آمد. مطابق قانون ۱۷ مکرر دستورالعمل اصلاحی «در صورتی که قیمت نهایی سهم طی ۵ روز معاملاتی متوالی در دامنه عادی نوسان قیمت، بیش از ۲۰ درصد زیاد کردن یا کم کردن داشته باشد، بورس موظف است در نخستین وقت ممکن از لحاظ فنی نماد معاملاتی را متوقف و از ناشر درخواست ارائه اطلاعیه براق سازی درخصوص علت نوسان قیمت سهم کند.

نماد متوقف شده است در روز معاملاتی بعد با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی خواهد شد». به این ترتیب تعداد ۱۵ نماد معاملاتی به علت رشد قیمت بیش از ۲۰ درصدی طی ۵ روز کاری اخیر، بر اساس ماده یاد شده است دستورالعمل تازه از سوی مقام ناظر متوقف شدند. به نظر می رسد که فلسفه وضع این قانون، مهار جریان های سفته بازی در سهام بازار بوده هست. با این حال، روز گذشته لبه تیز دستورالعمل مزبور موجب وقفه در جریان مهم بازار و افت تب وتاب معاملاتی در بسیاری نمادها پرمعامله روز گذشته شد. دامنه این نوع توقف دامن ۱۱ نماد بورسی و ۴ نماد فرابورسی را گرفت. اغلب نمادهای متوقف در این فهرست جزو نمادهای گروه فلزی و معدنی بودند که از آن جمله می توان سهام پرمعامله روز گذشته یعنی «فولاد» و «کگل» و «هرمز» را نام برد.

جهش شاخص با بازگشایی «فملی»
در حالی که در میانه معاملات دیروز بسیاری از نمادها به علت نوسان بیش از ۲۰درصدی از سوی ناظر بازار متوقف شدند بازگشایی نماد ملی مس کشور عزیزمان ایران راه را جهت ورود شاخص کل به کانال ۱۰۶ هزار واحدی هموار کرد. نماد «فملی» روز گذشته بعد از غیبت پنج روزه (به علت تعدیل مثبت ۲۸درصدی در عملکرد واقعی سال مالی گذشته نسبت به آخرین پیش بینی) به تابلوی معاملات بازگشت و قیمت هر سهم آن بدون محدودیت دامنه نوسان جهش بیش از ۲۰ درصدی را تجربه کرد و در نتیجه با حمایت حدود ۹۰۰ واحدی از دماسنج بازار، در صدر فهرست نمادهای موثر بر شاخص نشست.

زنگ هشدار جهت ناظر
توصیه ای که جهت جلوگیری از تکرار تجربه های تلخ در سال های گذشته به نظر می رسد مسوولیت های مقام ناظر در قبال همکاری کنندگان بازار هست. ورود نقدینگی تازه نفس که در روزهای اخیر منجر به رشد ارزش معاملات شده است است این پرسش را پیش می کشد که ادامه این روند با انتقال منابع تازه به بازار با محدودیت هایی نظیر میزان سهام شناور آزاد روبه رو است در نتیجه در صورت تخلیه آثار نقدینگی تازه در سهام می تواند باعث بروز حباب قیمتی در سهام شود (این عنوان با توجه به چشم انداز موجود می تواند پیچیدگی های خاص خود را به همراه داشته باشد). از این منظر، اصلاحاتی نظیر زیاد کردن میزان سهام شناور آزاد شرکت ها در کنار عرضه های اولیه جهت جذب نقدینگی از سوی نهاد ناظر، می تواند راهگشای مسیر آتی بازار جهت جذب پول های سرگردان باشد که میل به مهاجرت به سمت سهام دارند.

بازدهی بورس دورقمی شد

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | نوسان | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs